Sinfonia Viva skupia wszystkich kochających piękną muzykę.

Właśnie wkroczyliśmy w dwudziesty piąty rok naszego muzykowania grając muzykę o różnorodnym profilu; słynne serenady, koncerty, symfonie, wielkie dzieła oratoryjno – kantatowe, utwory kompozytorów współczesnych, ale również najpiękniejsze tematy z filmów, muzykę z pogranicza jazzu i muzyki popularnej, czy opracowania napisane specjalnie dla nas – piosenek i znanych przebojów.

Postawiliśmy na wszechstronność. Często jesteśmy zapraszani do realizacji ciekawych przedsięwzięć, rejestracji ścieżek dźwiękowych dla filmu, reklamy czy telewizji. Codziennie mamy zaszczyt gościć w Państwa domach, realizując oprawę muzyczną Wiadomości. Za realizację moich marzeń, miłość do muzyki, umiłowanie pięknej frazy, oddanie i przyjemność ze wspólnego muzykowania – Wam wszystkim – z całego serca dziękuję.

Tomasz Radziwonowicz

BIOGRAPHY

PL

Najbardziej wszechstronna muzycznie orkiestra w Polsce!

Orkiestra Sinfonia Viva powstała w 1998 roku z inicjatywy kompozytora, aranżera i dyrygenta – Tomasza Radziwonowicza. Wieloletnia działalność orkiestry to bogaty i szeroki dorobek artystyczny w muzyce klasycznej, jazzowej i filmowej, imponująca dyskografii ponad 50 albumów, wiele koncertów w kraju i za granicą. Sinfonia Viva to młodzi, utalentowani muzycy, absolwenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, grający z pasją, profesjonalizmem i uśmiechem.

Współpracując z innym artystami oraz samodzielnie orkiestra otrzymała aż 9 nominacji do Nagród Muzycznych Fryderyk m.in.: Muzyka i Ekran II (2001), Henryk Miśkiewicz Uniesienie (2005), Andrzej Smolik 3 (2006), Zeidler, Niestrawski  Musica Sacromontana VII (2013). Za album Pasquale Anfossi Musica Sacromontana IX(2014) otrzymała prestiżową francuską nagrodę Złotego Orfeusza, przyznawaną przez Academie du Disque Lyrique we Francji. Nagrodę Fryderyk 2010 orkiestra otrzymała za album Miki Urbaniak Closer. Sinfonia Viva jest najczęściej wybieraną do współpracy orkiestrą przez artystów takich jak: Krzysztof Herdzin, Maryla Rodowicz, Henryk Miśkiewicz, Anna Maria Jopek, Krzesimir Dębski.

W powiększonym składzie, pod nazwą Classic Entertainment współpracowała z legendarną grupą YES, z którą odbyła tourne po Europie, promując płytę „Magnification”. W lutym  2010 roku amerykański wahadłowiec Endeavour  zabrał w kosmos kopię rękopisu Preludium A-dur op. 28 nr 7 i płytę z muzyką Fryderyka Chopina w wykonaniu Karola Radziwonowicza i Sinfonii Viva, przyłączając się tym samym do światowych obchodów 200. rocznicy urodzin wielkiego kompozytora.

W 2012 roku ukazał się płyta Grégoire Mareta gdzie obok takich artystów jak: Mark Kibble, Alvin Chea, Cassandra Wilson, Raul Midon, Toots Thielemans, Marcus Miller wystąpiła Sinfonia Viva. Wszystko to sprawia, iż Sinfonia Viva jest jedną z najbardziej wszechstronnych na polskim rynku orkiestr, której repertuar oparty jest na wysokim poziomie wykonawczym, sięga od utworów muzyki poważnej do rozrywkowej.

Ostatnia, klasyczna płyta orkiestry Muzyka Polska wydana przez Polskie Radio otrzymała nominację do International Classical Music Awards 2017 w kategorii Best Collection.


 

Tomasz Radziwonowicz

Jedna z ciekawszych postaci polskiej muzyki klasycznej; skrzypek – solista, aranżer, kompozytor, dyrygent, założyciel kwintetu smyczkowego I Solisti di Varsavia oraz orkiestry Sinfonia Viva. Jako lider obu projektów stworzył doceniony i liczący się w kraju, jak i zagranicą, dorobek artystyczny. Tomasz Radziwonowicz jako pierwszy dokonał opracowań na fortepian i kwintet smyczkowy wszystkich utworów Fryderyka Chopina na fortepian z towarzyszeniem orkiestry.

Po ukończeniu w 1978 roku Akademii Muzycznej, gdzie studiował pod kierunkiem prof.Ireny Dubiskiej, pracował w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W latach 1981-82 był solistą i II koncertmistrzem w Filharmonii w Las Palmas, gdzie założył kwintet smyczkowy Camerata Musica Viva. Rozwijał tam solową działalność koncertową, wykonując m.in.koncert podwójny a – moll J.Brahmsa (z Urszulą Wejman) oraz Symfonię koncertującą Es- dur KV 364 W.A.Mozarta. W roku 1987 wraz z Karolem Radziwonowiczem w ramach Dni Muzyki Henryka Wieniawskiego dokonał prawykonania Wielkiej Sonaty na skrzypce i fortepian Henryka Wieniawskiego. W roku 1990 założył kwintet smyczkowy I Solisti di Varsavia, z którym rozpoczął czynną działalność koncertową w kraju jak i za granicą (Niemcy, Francja, Rosja, Kanada, Cypr) oraz nagraniową dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Z kwintetem nagrał 8 albumów m.in. z Karolem Radziwonowiczem komplet dzieł F.Chopina na fortepian i orkiestrę w opracowaniu na kwintet smyczkowy, za który otrzymał nominację do nagrody Fryderyk 1998 w kategorii Muzyka Kameralna.

W 1998 r. założył orkiestrę Sinfonia Viva, z początku pomyślaną jako projekt kameralny, jednak – w zależności od potrzeb występującą również w większych składach. Wieloletnia działalność orkiestry to imponująca dyskografia obejmująca bodaj wszystkie gatunki muzyki – ponad 50 albumów, z których wiele otrzymało prestiżowe nagrody i nominacje: „Muzyka i ekran II” – 2001, „Tango” – 2005 nominacje do nagrody Fryderyk – kategoria Album Roku Muzyka Orkiestrowa, „Uniesienie” – 2005 – kategoria Jazzowy Album Roku, „Musica Sacromontana VII” – 2013 Zeidler, Niestrawski i „Musica Sacromontana IX” – 2014 – Anfossi w kategorii Album Roku Muzyka Dawna i Barokowa. Za tę płytę Sinfonia Viva zdobyła również prestiżową nagrodę Złotego Orfeusza w Paryżu. Za album z muzyką polską (Chopin, Szymanowski, Karłowicz, Lutosławski, Radziwonowicz) orkiestra otrzymała nominację International Classical Music Award 2017. Liczne nagrody i wyróżnienia przyznawane dla Sinfonii Viva zaowocowały wieloma koncertami w Polsce i za granicą (Niemcy, Hiszpania).

Tomasz Radziwonowicz jest jednym z czynnie działających propagatorów dzieł kultury polskiej w kraju i na świecie. Interesuje się szeroko pojętą sztuką muzyczną w wielu jej aspektach. Jest autorem najróżniejszych opracowań od muzyki poważnej do rozrywkowej, jak również kolęd (ponad 150 aranżacji) i standardów jazzowych. Do jego kompozycji należą m.in. Koncert na wiolonczelę i smyczki, 3 myśli na wibrafon i wiolonczelę, Antyfona na sopran chór mieszany i 10 instrumentów smyczkowych. Pieśni do słów Karola Wojtyły, Missa nocturna, której prawykonanie odbyło się w kwietniu 2016 roku uświetniając 1050 rocznicę Chrztu Polski. Ostatnio w Sali Koncertowej Uniwesytetu Muzycznego miało miejsce prawykonanie Koncertu skrzypcowego z udziałem Voytka Proniewicza i orkiestry Sinfonia Viva pod batutą kompozytora.

Download image
Download image
Download image
Download image
Download image
Download image
Download image
Download image