Recenzje prasowe - prasa o orkiestrze

Kompozycja przepełniona smutkiem ma charakter kontemplacyjny, choć nie brak sekwencji odznaczających się silnym napieciem. (…) Strona interpretacyjna nie budzi obiekcji – dobrze spisali się zarówno soliści, chóry, jak i zachowująca precyzję i spójność brzmieniową orkiestra.

Janusz Janyst o płycie REQUIEM DLA ŚWIATAKULTURA i BIZNES nr 75/2022

 

Szacunek i podziw budzi „Requiem dla świata” Tomasza Radziwonowicza – kompozytora, aranżera, skrzypka, założyciela i dyrygenta cenionej orkiestry Sinfonia Viva. Szlachetne w formie, z pietyzmem zrealizowane dzieło mówi o sprawach ostatecznych i jest przejmującym świadectwem ludzkiej nadziei, silniejszej niż śmierć.

Adam Ciesielski o płycie REQUIEM DLA ŚWIATA – tygodnik SIECI 14-20.03.2022

 

Orkiestra SINFONIA VIVA pod batutą jej założyciela i dyrektora Tomasza Radziwonowicza w znakomity sposób przedstawiła to dzieło. Jest to bardzo młody, subtelny organizm, niezwykle plastyczny, z którego charyzmatyczny, ekspresyjny dyrygent potrafił wydobyć to co najlepsze w muzyce – piękno i emocje.

Tygodnik Ilustrowany logoSiedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu – J.Haydn, Ciechanów 14.04.2019, Tygodnik Ilustrowany Nr 7/2019

 

 

Kameralna orkiestra Sinfonia Viva prowadzona przez Herdzina rozkłada na łopatki…

Jazzsolu.pl logoRecenzja płyty AQUARIUS Krystyny Stańko – portal jazzsoul.pl 10.03.2019

 

 

Frapujący zestaw znalazł się w programie koncertu orkiestry smyczkowej Sinfonia Viva pod dyrekcją jej założyciela Tomasza Radziwonowicza (1.08 – data w kontekście programu znacząca). Usłyszeliśmy Requiem for strings (1957) Toru Takemitsu, Symfonię kameralną Szostakowicza […], Struny w ziemi Tomasza Sikorskiego oraz nadal fenomenalne Divertimento Bartoka. Znakomite wykonanie ostatniego utworu dowiodło, że Sinfonia Viva jest zespołem zdyscyplinowanym i całkowicie podporządkowanym muzyce.

Michał Klubiński  I znów w cieniu ogrodów – nr 09/2016

 

 

A na zakończenie Metamorfozy Ryszarda Straussa. 23-głosowe studium na smyczki […], stosunkowo mało znana kompozycja jest przykładem najdoskonalszego poziomu. Wspaniały utwór i wykonanie na najwyższym poziomie. Naprawdę, poziom światowy…

Stanisław Bukowski  po festiwalu Ogrody Muzyczne

 

 

Instrumentaliści pod batutą Tomasza Radziwonowicza urzekają pełnym, soczystym brzmieniem, a także precyzją, selektywną artykulacją i klasycznym umiarem w kształtowaniu ekspresji. Aksamitne i wysublimowane brzmienie kwintetu smyczkowego świetnie harmonizuje barwą z wyrazistym brzmieniem dyskretnie eksponowanych instrumentów dętych.

Maciej Chiżyński o płycie Musica Sacromontana 2012 – nr 14/2013

 

Siła wykonawców leży w tym, aby uwagę słuchaczy zniewolić sztuką, nie dając żadnych szans na obojętność. Ta sztuka się Radziwonowiczowi udała. Wysłuchaliśmy rozbudowanych dzieł w poczuciu czasowego niedosytu[…]

Stanisław Dybowski – Twoja MUZA 6/2013

 

To mistrzowskie wykonanie, szalenie muzykalne i stylowe, znakomicie świadczy nie tylko o talencie zapomnianego kompozytora polskiego, ale także o oddaniu się tej muzyce przez interpretatorów.

Stanisław Dybowski o płycie Musica Sacromontana 2012 – NASZA POLSKA

 

Jego wizja [Tomasza Radziwonowicza] Mozartowskich arcydzieł przedstawiona została wspaniale. Odznaczała się żarliwością, muzycznym zachwytem i wykonawczym profesjonalizmem.

Stanisław Dybowski po koncercie z cyklu Czwartkowe spotkania muzyczne- NASZA POLSKA

 

…stylowe aranżacje, elegancki styl, wielka muzykalność i wspaniali soliści…

Paweł Sztompke – FILM nr 11/2001

 

 

Sinfonia Viva pod batutą Tomasza Radziwonowicza zasłynęła z wykonania Requiem – zarówno M.Duruflego, jak i W.A.Mozarta…

ŻYCIE WARSZAWY – 26/27.07.2008

 

…polski wieczór […] oczarował słuchaczy…

WAZ.de – 2.02.2011

 

 

…radość grania z brawurą i blaskiem…

Rainer Sliepen, WOLSBURGER NACHRICHTEN – 2.02.2011

 

…subtelne nowoczesne harmonie przeplatają się […] z nostalgiczną liryką i poczuciem humoru…

Logo dwutygodnika Ruch MuzycznyKacper Miklaszewski – RUCH MUZYCZNY nr 25/2011

Artyści o orkiestrze

Sinfonia Viva jest moją ulubioną orkiestrą. Z całym przekonaniem muszę powiedzieć, że jest to zespół – marzenie dla każdego aranżera/orkiestratora pracującego w studiu nagraniowym. Dysponują fantastycznym brzmieniem, umieją pracować w słuchawkach i z metronomem (nierzadko nawet najlepsze orkiestry mają z tym trudności), radzą sobie z jazzowymi (niełatwymi) podziałami rytmicznymi, co jest piętą achillesową większości klasycznych muzyków… W sytuacji, kiedy jest mało czasu na nagranie, w ekspresowym tempie zapoznają się z pierwszy raz widzianym materiałem, sugerując sobie wzajemnie najlepsze rozwiązania artykulacyjne i wykonawcze. Byłbym zapomniał – Sinfonia Viva (w odróżnieniu od wielu innych orkiestr z którymi współpracowałem) składa się z uśmiechniętych, pełnych pasji młodych ludzi, którym jeszcze na czymś zależy. Tak trzymać!!!

Krzysztof Herdzin – pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent, wykładowca akademicki

Sinfonia Viva prowadzona przez znakomitego Tomasza Radziwonowicza to wspaniała orkiestra, zespół muzyków pełnych pasji i profesjonalizmu. Bardzo lubię z nimi występować. Potrafią łączyć spontaniczność z wiernością partyturze i stylowi. Mam nadzieję, że będzie ich można częściej słyszeć na najlepszych estradach koncertowych. W pełni na to zasługują.

 

Robert Gierlach – bas-baryton, jeden z najsławniejszych polskich śpiewaków operowych

To mimo młodego wieku doświadczeni, świetni muzycy z niespotykanym entuzjazmem. Wirtuozi umiejący pracować razem, podejmujący się nawet karkołomnych wyzwań. Również wyglądają całkiem, całkiem…

 

 

Krzesimir Dębski – kompozytor, dyrygent, skrzypek jazzowy, aranżer, aranżer, producent muzyczny

Zwykle do tego, żeby pracowało się dobrze, potrzebne są trzy rzeczy: pełen profesjonalizm, elastyczność i miły międzyludzki klimat, taka właśnie jest orkiestra Sinfonia Viva, świetnie się z nimi pracuje.

 

 

Andrzej Smolik – kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista

Wielokrotnie miałam okazję współpracować z orkiestrą Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza. To duża przyjemność, wysoki profesjonalizm, wrażliwość na czystość i szlachetność brzmienia orkiestry. Wysoki poziom wykonawczy sprawia, że z orkiestrą współpracują, nagrywają wybitni wykonawcy – artyści. Orkiestra Sinfonia Viva mocno zaznacza swą muzyczną obecność na repertuarowej mapie muzyki poważnej i nie tylko… Szerokie spektrum repertuarowe pozwala zespołowi osiągać sukcesy zarówno na niwie muzyki klasycznej, jak i rozrywkowej. Życzę Sinfonii Viva wielu sukcesów i mam nadzieję na dalszą owocną współpracę. Z pozdrowieniami i nadzieję na pomyślność.

Izabela Kłosińska – solistka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie